1 Forum Nowoczesnego Diabetologa. Grupa Nightscout do tablicy!

by Grzegorz.Stykowski 0 Comments
1 Forum Nowoczesnego Diabetologa. Grupa Nightscout do tablicy!

Mówi się, że jeśli poświęcisz jakiejś aktywności 10 000 godzin, to stajesz się ekspertem w tym temacie. A czym jest bycie ekspertem? Czy potwierdza to posiadanie dyplomu wyższej uczelni? Czy może piastowanie wysokiego stanowiska w branży? Z pewnością tak ale czy zawsze?
Na poznanie Nightscout, opracowanie instrukcji, praktyczne wykorzystanie go w życiu codziennym u naszych dzieci poświęciliśmy ogrom czasu. Nie jestem w stanie policzyć czy jest to już 10 000 godzin czy jeszcze nie. Niemniej zaproszenie jakie otrzymaliśmy od dr Gawreckiego do udziału w Diabetes Innovations Day jako eksperci w debacie daje nam powody do radości i poczucia, że coś nie coś do powiedzenia jednak mamy i nie spadło to nam z nieba.


18 listopada odbyło się pierwsze spotkanie w szerokim gronie ekspertów mające na celu wyjście na przeciw potrzebom we współczesnej diabetologii w kontekście zastosowania dostępnych nowych technologii. Niewątpliwie system Nightscout jest tym co w dzisiejszych czasach można określić jako innowacja, nowoczesność. Jest narzędziem, które może być wykorzystane do diametralnej poprawy efektów w terapii dla osób korzystających z systemu ciągłego monitoringu glikemii.

Zaproszenie nas do dyskusji przez znakomitego lekarza diabetologa, dr Gawreckiego nie tylko do zaprezentowania tego co już jest dostępne ale również do znalezienia sposobu na zastosowanie funkcjonalności Nightscout w innych obszarach jest faktem nie do przecenienia. Pozwala dopuścić do siebie myśl, iż nastąpił właśnie TEN moment kiedy rozwiązania open source spotykają się na jednej drodze z rozwiązaniami oficjalnie dostępnymi i stosowanymi w placówkach przez lekarzy. Natychmiast przypomniało mi się stwierdzenie jakim Wes Ton z Nightscout Foundation rozpoczyna swoje filmy: „Are We There Yet?” Czy to już? Czy to ten moment? Z pewnością nie ale takie spotkania jak to z 18 listopada pozwala mieć nadzieję, że zaczęło się coś czego już nie zatrzyma żadna siłą. Nadzieja na to, że praca rodziców została w końcu doceniona przez poważne środowisko medyczne.

Paweł Babańczyk, Grzegorz Stykowski, Szymon Czapla

Podczas Diabetes Innovations Day nasz przyjaciel Szymon Czapla – inicjator powstania nightscout.pl – przedstawił swoją prezentację, która pokazała potencjał systemu. Prezentacja zrobiła ogromne wrażenie na gościach spotkania. Dobitnie wyraził to dr Wolnik. Pozytywne reakcje także od innych lekarzy wśród których wymienić mogę pro.f Zozulińską, prof. Franek nie wspominając już o dr Szadkowskiej, która powiedziała do Szymona: „Spełnił pan moje marzenia”.

Szymon Czapla – drugi od lewej

Szymon podczas prezentacji. Foto – Jerzy Magiera www.mojacukrzyca.org

Po prezentacji rozgorzała krótka dyskusja i żałujemy, że nie było więcej czasu na jej rowinięcie abyśmy mieli możliwość wyjaśnienia zasad działania serwisu oraz, co najważniejsze, mądrego, rozsądnego wykorzystania go w życiu codziennym. Niestety często nightscout, czyli dostęp do danych z cgm w czasie rzeczywistym jest rozumiany jako forma kontroli, inwigilacji pacjenta. Nic bardziej mylnego. Nightscout to przede wszystkim BEZPIECZEŃSTWO a następnie wolność, lepsze wyniki w terapii, spokój i lepsza jakość życia. Takie postrzeganie systemu reprezentował dr Gawrecki i jesteśmy mu bardzo wdzięczni, że jako pierwszy zaprosił nas do poważnej debaty na temat innowacyjności w terapii ct1 w kraju.

Pierwsi od lewej: Grzegorz Stykowski, Paweł Babańczyk. Stoi dr Gawrecki

Co dalej? Czy to coś zmienia?
Myślę, że przede wszystkim takie spotkanie, taka debata otwiera drzwi do dalszej dyskusji. Daje możliwość zaprezentowania tego co już osiągnęliśmy jako grupa Nightscout Polska a co jak się okazało jest nieznane poważnym środowiskom lekarskim. Daje to nadzieję na otrzymanie wsparcia przez organizacje zajmujące się tematem ct1 w Polsce. Otrzymaliśmy po spotkaniu wiele życzliwych sygnałów i wyrazów uznania dla naszej pracy. Nightscout jest czymś co ma ogromny potencjał i co w przyszłości wniesie jeszcze więcej do nowoczesnego podejścia w leczeniu z wykorzystaniem cgm.
Debata ma być początkiem dalszej pracy nad stworzeniem nowej jakości w leczeniu pacjentów oraz w wyposażenia lekarza diabetologa w najnowocześniejsze narzędzia terapeutyczne. Nowoczesny pacjent i nowoczesny lekarz – to hasło jakie przyświecało inicjatywie Diabetes Innovations Day jest bardzo ważnym dla nas wszystkich, których dotknęła ta niezwykle trudna choroba.

Dziękujemy dr Gawreckiemu oraz wszystkim uczestnikom debaty za spotkanie i wkład w to wydarzenie. Mamy ogromną nadzieję na dalszą współpracę i zapewniamy swoje wsparcie w dalszym rozwijaniu idei.

Grzegorz Stykowski

Leave a reply