Od kilku dniu, użytkownicy systemów Medtronic Minimed 780G mogą skorzystać też z Nightscout. Wszystko za sprawą węgierskiego programisty „Bence Szász”, który dodał do aplikacji xDrip + nowy collektor czyli  źródło glikemii jakim jest CareLink Follower.

Wielu z Was może zadać sobie pytanie, po co Nightscout w systemie 780 G ? Przecież producent udostępnił użytkownikom swój system synchronizacji danych dla obserwatorów terapii. Niestety funkcjonalność systemu nie zawiera wszystkich istotnych funkcji potrzebnych dla obserwatorów, przeważnie rodziców chorych dzieci z CT1. 

Dzięki Nightscout zyskujecie :

  • Dostęp do glikemii na urządzeniach z poza listy kompatybilnych urządzeń obsługujących oprogramowanie CareLink Connect 
  • Możliwość dostosowania alarmów, wartość graniczna oraz dźwięk alarmów ( np w aplikacji xDrip+)
  • Możliwość wyświetlania glikemii na Smartwach oraz opaskach MiBand
  • Całą funkcjonalność strony Nightscout  ( raporty, podgląd na każdym urządzeniu obsługującym przeglądarkę internetową )

Zasada działania jest następująca i nie wymaga żadnych dodatkowych telefonów noszonych przez dzieci.

  1. Pompa Minimed 780G musi być sparowana jest z aplikacją Minimed Mobile ( iOS lub Android).  Za jej pomocą wszystkie dane z pompy przesyłane są do Careportalu. To jest funkcjonalność, jaką daje nam producent – Medtronic.
  2. Teraz trzeba pobrać dane z Carelink i przesłać je do Nightscout. Zrealizujemy to za pomocą specjalnej wersji xDrip + , aplikacji na telefon Android. Aplikacja nie jest dostępna w google play, trzeba ją pobrać z tego źródła >>xDrip + Carelink << . Plik znajduje się z repozytorium  Bence Szász na Github.com    Funkcja jest jeszcze w fazie Beta i może mieć opóźnienia lub nawet przerywać swoje działanie.  

 

Instalacja 


1 Pobieramy plik instalacyjny apk z linku >>xDrip  Carelink<<   Instalujemy na telefonie Android. Może to być ten sam telefon, w którym jest już zainstalowana aplikacja Minimed Mobile lub inny telefon z dostępem do interentu. W tym drugim przypadku telefon może znajdować się w innej lokalizacji niż pompa MiniMed 670G ( np w domu lub u rodzica ). Jeśli już mieliśmy wcześniej zainstalowaną inną wersję xDrip , musimy ją odinstalować przed instalacją wersji xDrip Carelink.

 

 

 

 


2 Po instalacji przechodzimy wstępną konfigurację oraz  musimy się zapoznać z ostrzeżeniami i zaakceptować w wszystkie warunki. 

 

xDrip02 xDrip03 xDrip04


3 Jeśli aplikacja poprosi o dostęp do zdjęć, plików lub lokalizacji , przyznajemy jej zgodę. Bez tych praw nie będzie działać prawidłowo.  

01_xdrip_carelink

 


4 Wybieramy z kreatora konfiguracji źródło naszych danych CGM, czyli źródło oznaczone jako inne „Other” a następnie Carelink Follower.

03_xdrip_carelink 04_xdrip_carelink 05_xdrip_carelink

 


5 Uzupełniamy dane loginu hasła oraz lokalizacji serwera Carelink

 06_xdrip_carelink 07_xdrip_carelink 08_xdrip_carelink

 


6 W tym momencie powinniśmy uzyskać dane glikemii pobrane z portalu CareLink. Jeśli dane nie pojawią się od razu , to należy sprawdzić dostęp do internetu tego telefonu. Sprawdzić dokładnie wpisane dane loginu i hasła do Carelink. Wpisane wartości możemy sprawdzić wchodząc do Menu / USTAWIENIA 

16_xdrip_carelink

 

11_xdrip_carelink

 


7 Jeśli na ekranie widnieją aktualne dane glikemii oraz jego wykres musimy jeszcze wprowadzić dwa dodatkowe ustawienia. Wchodzimy do MENU / USTAWIENIA / Mniej istotne ustawienia / Dodatkowa linia statusu.

Ustawiamy funkcję :

  • Dodatkowa Linia status  – Wł
  • External Status  – Wł
  • Pump Status   – Wł
  • Pokaż w postaci widget – Wł

13_xdrip_carelink 14_xdrip_carelink

 


8 Wprowadzamy adres strony Nightscout API REST . Wybieramy  MENU/ Ustawienia/Cloud Upload. Wyłączamy funkcję download data.

12_xdrip_carelink

 

UWAGA !!! Zwróć uwagę na formę wpisania adresu do strony Nightscout .

https://hasloAPISECRET@nazwastrony.herokuapp.com/api/v1/

Oczywiście, przesył do Nightscout możemy uruchomić mając stronę Nightscout. Jak to zrobić opisane jest w poradnikach INSTALACJA 


9 W ten sposób otrzymujemy przesył danych z Minimed 870G do Nightscout.  Z aplikacji xDrip + możemy uruchomić przesył do xDrip follower lub podpiąć smartwatch lub opaskę MiBand4. Na tą chwilę, wersja v0.1.1 – beta nie przesyła informacji o zmianach bazy dokonywanych przez pompę 780G.

 

 

 

 

 

przygotował Szymon Czapla