Od niedawna, użytkownicy pomp Veo i 722 mogą korzystać z drugiego sposobu przechwytywania danych glikemii z systemów CGM. Tym razem jest to polskie opracowanie, zaprojektowane i wykonane przez Sławomira Malinowskiego. Tak jak w poprzednich rozwiązaniach Nightscout,  potrzeba posiadania lepszego i wygodniejszego systemu przesyłającego informację ze starszych pomp Medtronic była inspiracją do rozpoczęcia projektu. Tak powstał Med-Link.

 

Medlink

Medlink, zdjęcie pilota 

 

Pilot do pompy

Med-Link pełni rolę pilota i  możemy podać zdalny bolus, zatrzymać i wznowić działanie pompy. Pompa MiniMed Veo nie pozwala na zdalną zmianę bazy, natomiast dla pompy MiniMed Paradigm 722 istnieje taka możliwość. Pilot posiada menu do odczytu szeregu danych podstawowych, czyli bieżących pomiarów BG, ostatniego bolusa prostego i złożonego wraz z czasem jego trwania, współczynnik ISIG sygnału sensora Enlite, współczynnik kalibracji sensora Enlite, czas następnej kalibracji w pompie, czas życia sensora Enlite, ustawiony zakres docelowy BG w pompie, wartość napięcia baterii pompy, ilość pozostałej insuliny, rodzaj ustawionej bazy wraz z jej bieżąca wielkością, tymczasowa procentowa zmiana bazy wraz z jej czasem, ilość podanej insuliny dzisiaj i wczoraj, ustawioną wartością maksymalną bolusa, kroku bolusa łatwego, maksymalną wartością bazy w pompie, czasem działania insuliny oraz stan pompy. Poza tym pilot pozwala na odczyt historii pomiarów CGM z pompy z sensorem Enlite wraz z wartościami wprowadzanej kalibracji a także pobranie historii bolusów, gdzie jest podana dokładna dawka podanej insuliny, wartość zadana bolusa, czasy trwania bolusów złożonych i przedłużonych oraz parametr IOB, czyli aktywnej insuliny w czasie zakończenia podawania bolusa.

Medlink Bolus

Medlink, podawania bolusa z pilota

 

Opracowane zostały dwie wersje pilota.  Pierwsza jest urządzeniem autonomicznym, czyli posiada wyświetlacz, przyciski do obsługi oraz polskie przejrzyste menu. Druga, mniejsza wersja została pozbawiona wyświetlacza oraz przycisków i jest przewidziana do pełnej współpracy z telefonem Android.

 

Medlink rodzaje pilotów

Medlink, wersja pełna i bez LCD

 

MedlinkUI – Aplkacja android

Obie wersje pilota mają wbudowane moduły Bluetooth, które pozwalają na łączność z telefonem. MedLink w powiązaniu z dedykowaną aplikacją „MedlinkUI” staje się potężnym narzędziem. Autorami aplikacji są Adam Niedzwiadek oraz Marcin Dębiec. To dzięki ich pracy, dane z systemu mogą być synchronizowane i wysyłane do własnej strony Nightscout oraz rozszerza możliwości o dodatkowe funkcjonalności pilota.

Medlink aplikacja

Zdjęcia aplikacji 

 

Medlink – Nightscout 

Med-link jest urządzeniem ( retransmiterem), za którego pomocą możemy przesłać wszystkie dane jakie znajdują się w pompie, co pozwala na pełny bieżący wgląd w funkcjonowanie pompy.  Są to między innymi: wartości pozostałej insuliny w zbiorniczku,  informacje o podanym bolusie, wielkości posiłku, aktualnego przepływu bazy,  stanie zbiornika, baterii oraz stan pompy (zatrzymanie / w działaniu). Do tego oczywiście, jeśli mamy podpięte, dane CGM z sensorów Enlite.

 

 

medlink_nightscout

Medlink, upload do Nightscout

MedlinkUI – wybór systemu CGM

Dzięki aplikacji mamy możliwość  wyboru źródła danych z pomiarami glikemii. Może to być zarówno sensor Enlite współpracujący z pompą oraz zupełnie niezależny inny system CGM, np. Free Style Libre, Dexcom G5. Dzięki temu możemy skorzystać z lepszych, dokładniejszych technologicznie systemów pomiarowych niż dedykowane sensory Enlite. 

 

 

Medlink 722 + g5 + libre

Medlink, alternatywne systemy CGM   Dexcom G5 lub Freestyle Libre

 

MedlinkUI -Hipoblokada.

W tym miejscu większość osób pewnie zada pytanie, a co z systemem automatycznego zatrzymania podaży insuliny bazowej ? Przecież stosując inny system CGM, niekompatybilny z pompą, nie możemy liczyć na hipoblokadę. Otóż – możemy ! Integracja różnych systemów oraz sterowanie hipoblokadą realizowane będzie nadal, za pomocą aplikacji MedlinkUI.  W ten sposób otrzymujemy układ, który może korzystać z dokładniejszych systemów Ciągłego Monitorowania Glikemii, niż to przewidział producent. Funkcję automatycznego zatrzymania przy niskim cukrze możemy zdefiniować w zakresie 75 – 110 mg/dl, natomiast po przekroczeniu tego progu w górę pompa zostanie automatycznie wznowiona. Tą funkcjonalność możemy uruchomić zarówno dla MiniMed Veo i  MiniMed Paradigm 722.

 

MedlinkUI – Kalkulator bolusa.

Aplikacja również posiada menu do zadania zdalnego bolusa, może to być bolus wprowadzony bezpośrednio lub można skorzystać z prostego kalkulatora bolusa, który na podstawie ilości węglowodanów przeliczy wielkość bolusa do podania. Jest to duże ułatwienie dla rodziców czy opiekunów małych dzieci, które pozwala na wykonanie najważniejszych operacji bez wyciągania pompy z saszetki.

 

 

Medlink Aplikacja bolus

Medlink, podawanie bolusa z aplkacji MedlinkUI

Poniżej przydatne linki:

Facebook/NightscoutPoland/6 lutego 2018

Facebook/NightscoutPoland/14 września 2019

Facebook/NightscoutPoland/21 września 2019

Facebook/NightscoutPoland/19 stycznia 2020

 

Na koniec trochę zdjęć i zrzutów ekranu z terminala Bluetooth i aplikacji:

 

medlink_terminal

Medlink, terminal aplikacji 

Opracował : Sławomir Maliowski