OSTRZEŻENIE

Przed rozpoczęciem instalacji prosimy o zapoznanie się z instrukcją. Trzeba wziąć pod uwagę to, że projekt nie jest objęty żadną gwarancją oraz stworzony i obsługiwany jest w całości przez wolontariuszy. Wszystkie informacje, pomysły,  kod programu, opisany tutaj jest przeznaczony wyłącznie do celów informacyjnych i edukacyjnych. Zastosowanie kodu z github.com jest bez gwarancji lub wsparcia jakiegokolwiek rodzaju. Każdy element systemu nie gwarantuje ciągłości danych, w niektórych sytuacjach może nie nadawać  się do użytku. System nie jest zabezpieczony żadnym hasłem. Wszystkie dane, wskazania mogą być dostępne dla każdego w internecie, posiadającego konkretny adres URL do przeglądania danych. W celu uzyskania dokładniejszej informacji, koniecznie przeczytaj licencje, które znajdują się wewnątrz każdego repozytorium. To nie jest projekt firmy Dexcom, Medtronic lub Abbott. Nightscout nie ma żadnego powiązania z tymi firmami. Nie należy brać pod uwagę żadnych informacji z Nightscout do podejmowania decyzji medycznych.

 

Czy ten projekt jest dla mnie?

Nie jest wymagane doświadczenie w programowaniu, ale jest kilka zastrzeżeń, które trzeba zaakceptować:
  • Instalacja może trwać od 30 minut do kilku godzin, możesz przejść przez wszystkie etapy stopniowo, nie koniecznie wszystkie na raz.
  • Wskazania glikemmi mogą znikać bez ostrzeżenia.
  • Wskazania mogą być nieobecne
  • Wskazania mogą być niedokładne, rozbierzne
  • Wskazania mogą być opóźnione
  • Gdy systemy danych będzie w trybie offline, cały system może nie nadawać się do użytku.
  • Może spowodować utratę gwarancji.
  • Może dojść do uszkodzenia złącza ładowania w odbiorniku DEXCOM, lub telefonie.
Z wyżej wymienionych powodów rozważ i zastanów się dokładnie, czy ten projekt jest dla Ciebie.

Co zrobić, by uruchomić NIGHTSCOUT?

Pierwszym krokiem do rozpoczęcia swojej przygody z Nightscout, jest odpowiednie przygotowanie serwisu. Nie ważne z jakiego systemu CGM korzystacie (DEXCOM, Medrtonic, Abbott Libre , Eversence, itp), aby wykorzystać wszystkie możliwości systemu m.in. kalkulator bolusa online, dostęp do glikemii z każdego urządzenia itp, wymagana jest  od Was  poprawna konfiguracja serwera strony Nightscout. Poniższe instrukcje krok po kroku pozwolą Wam uruchomić wszystkie niezbędne serwisy i połączyć je ze sobą w gotową działającą stronę Nightscout.

Słowniczek przydatnych pojęć :

GitHub – to serwis przechowujący kod programu. Najłatwiej zrozumieć porównując go do takiego dysku zawierającego instalkę programu Nightscout. 

Mlab – to serwis przechowujący nasze dane gromadzone podczas działania systemu Nightscout. Znów przez analogię możemy porównać go do dysku twardego, na którym zapisujemy dane glikemii , podanych bolusów itp. 

Azure oraz Heroku – to serwisy ( maszyny wirtualne ), które tworzą naszą stronę Nightscout. Można porównać je do komputerów, na których zainstalowana jest nasza strona Nightscout. Tylko fizycznie nie mamy ich przy sobie , a są zlokalizowane gdzieś w internecie. 


Uploader – To telefon z aplikacją, który łączy się z naszym systemem CGM lub pompą. Z niego nasze dane glikemii  będą przesyłane do strony Nightscout lub  synchronizowane „przesyłane” między innymi telefonami (np. za pomocą aplikacji xDrip+)


CGM – System Ciągłego Monitorowania Glikemii . Dexcom G4 , Dexcom G5, Dexcom G6 , Abbott Freestyle Libre + nakładka (Blucon lub Miao Miao ), Medtronic Enlite 1 generacji , Medtronic 640G , Medtronic Guardian Connect, Eversence XL, Medtrum A6.

 


INSTALACJA STRONY NIGHTSCOUT wykorzystująca serwis HEROKU

  Ze względu na większą stabilność oraz łatwość w przygotowaniu, podstawowym oraz rekomendowanym rozwiązaniem będzie instalacja w serwisie Heroku

Instrukcje instalacji znajdziesz pod linkiem poniżej. Jest to szybka , dwu etapowa konfiguracja. Rozwiązanie to jest wymagane dla zastosowania pętli AndroidAPS oraz każdego z pozostałych systemów CGM.

Kliknij na poniższe zdjęcie by obejrzeć jak krok po kroku uruchomić Nightscout na platformie Heroku:

Konfiguracja HEROKU

UWAGA – na chwilę obecną zalecamy zakładanie kont tylko i wyłącznie na HEROKU. 


AKTUALIZACJA STRONY NIGHTSCOUT w serwisie HEROKU

Jeśli już posiadasz stronę Nightscout, ale chciałbyś ją zaktualizować to tu znajdziesz link do instrukcji jak tego dokonać w łatwy sposób. Aktualizacja nie wpłynie na dotychczasowe zapisane bazy danych oraz ustawienia naszej strony. 

Aktualizacja strony NIGHTSCOUT w serwisie HEROKU .  ( Aktualna wersja to 0.12.2.  ) na dzień 30.07.2019


Archiwum


INSTALACJA STRONY NIGHTSCOUT wykorzystująca serwis AZURE ( niepolecane )

   Instalacja wymaga przejścia tych trzech etapów. Ten dział pozostaje jako archiwum i nie będzie już aktualizowany. Zamieszczone w nim instrukcje ( zrzuty ekranów ) mogą się bardzo różnić od aktualnych. 

To rozwiązanie nadal działa i wiele osób z niego korzysta. Niestety coraz częściej można obserwować zatrzymanie działania naszej strony. Wchodząc na adres naszej strony otrzymamy informację o zatrzymaniu naszej aplikacji lub prośbie o podaniu hasła API_SECRET. Podanie nawet prawidłowego hasła skutkuje informacją o użyciu  niewłaściwego hasła. Takie zachowanie świadczy o przekroczeniu dziennych limitów darmowego konta Azure . Możemy to potwierdzić logując się do serwisu Azure. Sytuacja powinna sama wrócić do normy po godzinie 24, gdy limity dzienne będą odnowione.  Z tego powodu polecamy serwis HEROKU. Jeśli i tak chcesz skorzystać z Azure , to skorzystaj z przygotowanych instrukcji. 

Możesz również wspomóc się video-tutorialem, gdzie krok po kroku przechodzimy proces uruchomienia platformy NIGHTSCOUT.

VideoTutorial


deploy to azureJest możliwość szybszej konfiguracji serwera poprzez usługę Deploy to Azure . To taki specjalny miniprogram, który za Was wprowadzi w odpowiednie miejsca wartości ustawień Nightscout.

Zamiast 3. punktu z naszego poradnika wykonaj kroki zgodnie z tutorialem. W ten sposób  przejdziesz szybciej proces instalacji.   (klik na poniższe zdjęcie):

tutorial_short

 


 

Przygotował Szymon Czapla