OSTRZEŻENIE

Przed rozpoczęciem instalacji prosimy o zapoznanie się z instrukcją. Trzeba wziąć pod uwagę to, że projekt nie jest objęty żadną gwarancją oraz stworzony i obsługiwany jest w całości przez wolontariuszy. Wszystkie informacje, pomysły,  kod programu, opisany tutaj jest przeznaczony wyłącznie do celów informacyjnych i edukacyjnych. Zastosowanie kodu z github.com jest bez gwarancji lub wsparcia jakiegokolwiek rodzaju. Każdy element systemu nie gwarantuje ciągłości danych, w niektórych sytuacjach może nie nadawać  się do użytku. System nie jest zabezpieczony żadnym hasłem. Wszystkie dane, wskazania mogą być dostępne dla każdego w internecie, posiadającego konkretny adres URL do przeglądania danych. W celu uzyskania dokładniejszej informacji, koniecznie przeczytaj licencje, które znajdują się wewnątrz każdego repozytorium. To nie jest projekt firmy Dexcom, Medtronic lub Abbott. Nightscout nie ma żadnego powiązania z tymi firmami. Nie należy brać pod uwagę żadnych informacji z Nightscout do podejmowania decyzji medycznych.

 

Czy ten projekt jest dla mnie?

Nie jest wymagane doświadczenie w programowaniu, ale jest kilka zastrzeżeń, które trzeba zaakceptować:
  • Instalacja może trwać od 30 minut do kilku godzin, możesz przejść przez wszystkie etapy stopniowo, nie koniecznie wszystkie na raz.
  • Wskazania glikemmi mogą znikać bez ostrzeżenia.
  • Wskazania mogą być nieobecne
  • Wskazania mogą być niedokładne, rozbierzne
  • Wskazania mogą być opóźnione
  • Gdy systemy danych będzie w trybie offline, cały system może nie nadawać się do użytku.
  • Może spowodować utratę gwarancji.
  • Może dojść do uszkodzenia złącza ładowania w odbiorniku DEXCOM, lub telefonie.
Z wyżej wymienionych powodów rozważ i zastanów się dokładnie, czy ten projekt jest dla Ciebie.

Co zrobić, by uruchomić NIGHTSCOUT?

Pierwszym krokiem do rozpoczęcia swojej przygody z Nightscout, jest odpowiednie przygotowanie serwisu. Nie ważne z jakiego systemu CGM korzystacie (DEXCOM, Medrtonic, Abbott Libre , Eversence, itp), aby wykorzystać wszystkie możliwości systemu m.in. kalkulator bolusa online, dostęp do glikemii z każdego urządzenia itp, wymagana jest  od Was  poprawna konfiguracja serwera strony Nightscout. Poniższe instrukcje krok po kroku pozwolą Wam uruchomić wszystkie niezbędne serwisy i połączyć je ze sobą w gotową działającą stronę Nightscout.

Słowniczek przydatnych pojęć :

GitHub – to serwis przechowujący kod programu. Najłatwiej zrozumieć porównując go do takiego dysku zawierającego instalkę programu Nightscout. 

MongoDB Atlas  – to serwis przechowujący nasze dane gromadzone podczas działania systemu Nightscout. Znów przez analogię możemy porównać go do dysku twardego, na którym zapisujemy dane glikemii , podanych bolusów itp. 

Heroku – to serwisy ( maszyny wirtualne ), które tworzą naszą stronę Nightscout. Można porównać je do komputerów, na których zainstalowana jest nasza strona Nightscout. Tylko fizycznie nie mamy ich przy sobie , a są zlokalizowane gdzieś w internecie. 


Uploader – To telefon z aplikacją, który łączy się z naszym systemem CGM lub pompą. Z niego nasze dane glikemii  będą przesyłane do strony Nightscout lub  synchronizowane „przesyłane” między innymi telefonami (np. za pomocą aplikacji xDrip+)


CGM – System Ciągłego Monitorowania Glikemii . Dexcom G4 , Dexcom G5, Dexcom G6 , Abbott Freestyle Libre + nakładka (Blucon lub Miao Miao ), Medtronic Enlite 1 generacji , Medtronic 640G , Medtronic Guardian Connect, Eversence XL, Medtrum A6.

 

Serwer 10be.de – Prywatny serwer , stworzony przez  Martina Schifiana z Monachium. 


INSTALACJA STRONY NIGHTSCOUT wykorzystująca serwis HEROKU

  Ze względu na większą stabilność oraz łatwość w przygotowaniu, podstawowym oraz rekomendowanym rozwiązaniem będzie instalacja w serwisie Heroku

Instalacja jest dwuetapowa i składa się z:

Strona Nightscout na Heroku jest polecana  dla :

  • Obsługi danych pochodzących z wszystkich systemów Dexcom G4, G5, G6 , wykorzystując xDrip +
  • Danych pochodzących z sensorów Abott Freestyle Libre , xDrip +
  • Przesyłu danych z modułu Minimed dla Veo 
  • Nightscout dla Medtronic 640G / 680G
  • Niezależnego systemu CGM Medtronic , Guardian Connect 
  • Eversence XL Roche

Rekomendujemy ten serwer dla użytkowników systemów APS ( Artificial Pancreas System ) taki jak AndroidAPS lub Loop.

 

 


AKTUALIZACJA STRONY NIGHTSCOUT w serwisie HEROKU

Jeśli już posiadasz stronę Nightscout, ale chciałbyś ją zaktualizować to tu znajdziesz link do instrukcji jak tego dokonać w łatwy sposób. Aktualizacja nie wpłynie na dotychczasowe zapisane bazy danych oraz ustawienia naszej strony. 

Aktualizacja strony NIGHTSCOUT w serwisie HEROKU .  ( Aktualna wersja to 14.2.1. ) na dzień 17.02.2021

 


INSTALACJA W SERWISIE 10be.de

10be.de to prywatny serwis, stworzony przez  Martina Schifiana z Monachium. Powstał specjalnie po to, aby zautomatyzować i ułatwić instalację stron nightscout na serwerach. Martin zajmuje się utrzymaniem sprawności działających maszyn oraz ich modernizacją. 

To rozwiązanie może być ogromnym udogodnieniem dla wszytkich osób „nieinformatycznych”, którym sprawia problem podstawowa instalacja strony Nightscout.

Ten serwer może być używany przez :

  • Użytkowników Dexcom G4, G5, G6 , wykorzystując xDrip +
  • Użytkowników sensorów Abott Freestyle Libre , xDrip +
  • Użytkowników modułu Minimed dla Veo 
  • Użytkowników Nightscout dla Medtronic 640G / 680G
  • Użytkowników Niezależnego systemu CGM Medtronic , Guardian Connect 
  • Użytkowników Eversence XL Roche

Ze względów bezpieczeństwa nie polecam tego rozwiązania dla użytkowników systemów APS ( Artificial Pancreas System ) taki jak AndroidAPS lub Loop. Ten serwer jest prywatny, mniej zabezpieczony i narażony na wyciek danych lub przejecie profilu. W przypadku korzystania z systemów sterujących podażą insuliny na podstawie zapisanego profilu w Nightscout , może dojść do nieautoryzowanej zmiany danych podawania insuliny. Miejcie to na uwadze. 

Przygotował Szymon Czapla