Zapraszamy na funpage Facebook: Nightscout Polska – Dołącz do nas już teraz!

Ten obraz pochodzący z Wall Street Journal,Citizen Hackers Tinker with Medical Devices,” ilustruje działanie systemu. ( Kliknij na zdjęcie aby powiększyć)

WSJ-InfographicPL

Zdjęcie umieszczone dzięki uprzejmości Wall Street Journal. Opublikowane  w piątek, 26 września 2014

Jak to działa?

W tej konfiguracji, telefon i odbiornik DEXCOM połączony jest kablem USB otg. Taki zestaw określany jest jako „RIG”. Telefon android  musi wspierać funkcjonalność OTG, jest to wymagane. Lista kompatybilnych telefonów znajduję się tu >>>link <<<. Jednym z najbardziej popularnych telefonów jest Motorola MOTO G . Na telefonie instalujemy aplikację Nightscout.  RIG musi znajdować się w zasięgu nadajnika DEXCOM ( do 15m w terenie otwartym ). Zestaw musi być zabezpieczony przed przypadkowym rozłączeniem lub uszkodzeniem / wyrwaniem złącza microUSB.

nightscout-rignightscout-rig2

 

 

 

 

 

 

Podczas użytkowania takiego zestawu telefon będzie zużywał część energii baterii na ładowanie odbiornika DEXCOM. W konsekwencji skraca to czas działa do kilku godzin. W telefonie musi być aktywny pakiet transmisji danych lub być w zasięgu punktu dostępowego Wi-Fi. Dane pozyskane z odbiornika DEXCOM będą wysyłane do serwera Nightscout. Stamtąd będą dostępne na stronie WWW oraz aplikacjach do wizualizacji wskazań Nightscout ( NightWatch , Nightscout dla iOS ).

Zalety :

  • Bardzo prosty
  • Wymaga tylko kabla OTG oraz telefonu z obsługą OTG
  • Przekazywane wskazania glikemii  są identyczne jak na odbiorniku DEXCOM

Wady :

  • Duży zestaw, jaki trzeba mieć przy sobie
  • Łatwo uszkodzić złącza ładowania
  • Zestaw działa tylko kilka godzin
  • Brak wyników jeśli odbiornik DEXCOM wyświetli znak klepsydry lub ???

 

Proces instalacyjny.

Proces instalacyjny DEXCOM RIG

Aby móc skorzystać z dobrodziejstw Nightscout wraz z rozwiązaniem DEXCOM RIG, należy przejść proces konfiguracji trzech serwisów zawartych w sekcji Instalacja:

W wyniku powyższej konfiguracji otrzymaliśmy dwie wartości, które będziemy wykorzystywać do przykładu połączenia z rozwiązaniem DEXCOM.

  • adres strony – na przykładzie poradnika: https://unikalnanazwakonfiguracji.azurewebsites.net
  • hasło (API_SECRET): na przykładzie poradnika: „hasloktorepamietam”.

 Aplikacja na telefon Android

1.Aplikację pobieramy na telefon .

 


2. Po zainstalowaniu wchodzimy w menu ( trzy kropki lub klawisz fizyczny menu w innych telefonach ) i wybieramy preferences.

Nightscout_RIG02Nightscout_RIG03


3. W sekcji API Upload (REST) uaktywniamy przełącznik, oraz uzupełniamy nasz adres do serwera Nightscout, zgodnie z przykładem.

Nightscout_RIG04 Nightscout_RIG05Nightscout_RIG06


4. Możemy zaznaczyć dodatkowe funkcję takie jak, przesył stanu baterii telefonu, wysyłanie surowych danych RAW, informacji o punktach kalibracyjnych.

Nightscout_RIG07 Nightscout_RIG08

Jeśli wszytko zrobiliśmy poprawnie, a wcześniej zainstalowana strona serwera Nightscout działa, powinniśmy w ciągu 5 min. otrzymać aktualne dane  glikemii.


5. Błędy aplikacji i połączenia. Aplikacja posiada możliwość szybkiej identyfikacji błędów, na podstawie koloru poniższych ikon. Jeśli któraś z nich jest oznaczona kolorem czerwonym, mamy informację o błędzie , który trzeba teraz zinterpretować i poprawić.

Nightscout_RIG09

 

6. Jeśli wszystkie ikony są zielone, a na wyświetlaczu pojawiła się informacja o wartości glikemii to GRATULACJE!! Wszystko działa. Możemy przejść do jakiejkolwiek przeglądarki internetowej i sprawdzić nasz adres strony. Powinniśmy otrzymać mniej więcej taki wykres.

Capture

 


7. W dziale PLIKI, można ściągnąć aplikację NightWatch, która działa na systemie Android.
Zapraszam również do działu NightWatch, gdzie krok po kroku jest wyjaśnione w jaki sposób zainstalować i skonfigurować aplikację na android, oraz w jaki sposób uruchomić „widget” na pulpicie telefonu.

112


8. Widok okna w przeglądarce internetowej telefonu komórkowego:

113


27. Mamy też możliwość podglądu aktualnych wyników, na zegarku PEBBLE.
Zapraszam do działu PEBBLE, gdzie krok po kroku jest wyjaśnione w jaki sposób zainstalować i skonfigurować aplikację, oraz w jaki sposób uruchomić „watchface” na zegarku.

114