Pierwszy na świecie MiniMed 640G All In One Uploader w testach

by Grzegorz.Stykowski 0 Comments
Pierwszy na świecie MiniMed 640G All In One Uploader w testach

img_8699

Już po chwili kiedy w maju 2016 roku Lennart Goedhart udostępnił swoją aplikację Uploader dla użytkowników pompy Minimed 640G, zaczęliśmy się w zespole Nightscout Polska zastanawiać nad możliwością miniaturyzacji urządzenia, które odczytuje dane z pompy i wysyła je do Nightscout. Podstawowe rozwiązanie jakie funkcjonowało i nadal funkcjonuje to telefon komórkowy połączony za pomocą kabla usb otg z glukometrem Bayer. Ta konstrukcja jest wyjątkowo niewygodna i bardzo trudno obarczyć nią dziecko celem uruchomienia systemu do pracy ciągłej. Biorąc pod uwagę, że to właśnie dzieci są głównymi użytkownikami Nightscout ekwilibrystyka związana z przytroczeniem maluchowi zestawu w postaci smartfona spiętego niewygodnym kablem z wiszącym w powietrzu glukometrem stała się wyjątkowo problematyczna. Na świecie użytkownicy próbują na różne sposoby „umobilnić” ten zestaw. Poniżej przykład wykorzystania opakowania po kredkach.

img_8755

Z pomocą przyszedł Szymon, który wpadł na pomysł wykorzystania telefonu Sony Xperia Active do skonstruowania urządzenia z wbudowanym glukometrem wewnątrz obudowy. Takie małe urządzenie nie obciąża już tak bardzo dziecka i można je łatwo „dowiesić” w saszetce na pasku. Urządzenie jest bowiem rozmiarów niemalże takich samych jak pompa 640G.

Wykonanie montażu okazało się ogromnym wyzwaniem wymagającym wiedzy i precyzji pracy oraz sprzętu. Doświadczenie jakie posiada Szynom pozwoliło mu osiągnąć sukces i po kilku tygodniach prac otrzymałem do testów gotowy prototyp.

3

Camera
D5803
Focal Length
4.6mm
Aperture
f/2
Exposure
1/32s
ISO
250
Camera
D5803
Focal Length
4.6mm
Aperture
f/2
Exposure
1/32s
ISO
250

Przeprowadziliśmy testy mające na celu sprawdzenie idei i czy w ogóle w takiej konfiguracji połączenie z pompą zainicjuje się. Okazało się, że uploader działa i łączy się z pompą. Radość była nieprawdopodobna a emocje przerosły nas samych.

Prototyp trafił z powrotem do laboratorium Szymona celem dokończenia kilku prac i zamknięcia obudowy. Dodatkowo Szymon rozwiązał problem pracy uploadera podczas ładowania wykorzystując do tego istniejące gniazdo JACK i wykonując specjalną ładowarkę zakończoną tego typu wtykiem (na zdj. powyżej). Dzięki temu urządzenie może jednocześnie pracować podczas ładowania. Ta funkcja jest wykorzystywana w nocy. Dzięki temu rozpoczynając dzień możemy wystartować z w pełni naładowaną baterią nie tracąc odczytów w nocy.

img_7949

Camera
iPhone 5
Focal Length
4.12mm
Aperture
f/2.4
Exposure
1/15s
ISO
640

W praktyce nie wykorzystujemy funkcji jednoczesnego ładowania i pracy uploadera ponieważ mamy do dyspozycji drugi zestaw telefon-kabel-glukometr zbudowany na bazie Sony Xperia Z3 Compact, który służy nam w nocy. Z3 ma dodatkowe złącze magnetyczne do ładowania baterii co eliminuje problem ładowaania i jednoczesnej pracy jaki występuje w Active. Dzięki takiej konfiguracji urządzeń rano do dyspozycji mam w pełni naładowane dwa urządzenia. W dzień korzystamy z Active, który nasza córka nosi na pasku. Bateria w tym modelu wystarcza nam na ok 8,5 do 9 godzin pracy. Po wyczerpaniu jej przechodzimy na Sony Z3 który nie jest w żaden sposób przytroczony do córki. Zazwyczaj po południu już jesteśmy w domu i wisi on centralnie pod sufitem i sczytuje pompę zdalnie. Zasięg to około 4 do 6 metrów w wolnej przestrzeni. Co ciekawe Xperia Z3 potrafi połączyć się z pompą przez strop naszego domu (mieszkamy w domku piętrowym)!

Sony Xperia Active z wbudowanym glukometrem ogromnie ułatwiła nam korzystanie z Nightscout na 640G. To malutkie urządzenie jest chętnie noszone przez Ninę i nie zgłasza ona zbyt często dyskomfortu.

Uważam, że robota Szymona to istny majstersztyk i posłuży do rozwinięcia kolejnych wersji urządzeń dedykowanych dla 640G w przyszłości. Urządzenie, które skonstruował jest unikalne na skalę światową. To jak dotąd jedyny na świecie działający uploader danych z pompy MiniMed 640G pracujący bezawaryjnie. Zainteresowanie tym rozwiązaniem na świecie jest bardzo duże. Na ten moment nie jest nam znana inna udana próba odtworzenia rozwiązania Szymona na świecie. To tylko potwierdza jak znakomitym specjalistą jest Szymon w zakresie budowy urządzeń transmisyjnych. Ponadto dzięki jego pracy i rozpowszechnianiu idei Nightscout informacje na temat funkcjonalności systemu dotarły do wielu osób zainteresowanych zakupem pompy MiniMed 640G. To właśnie możliwość wdrożenia rozwiązań nad którymi razem z Szymonem pracowaliśmy była niejednokrotnie argumentem decydującym o zakupie tej znakomitej pompy. Nightscout w połączeniu z 640G i Smart Guard to potężne narzędzie kontroli cukrzycy typu 1 u dzieci. Ten zestaw deklasuje inne systemy oparte na cgm, które pozbawione są funkcji zatrzymania przed niskim.

Ze swojej strony bardzo dziękuję naszemu inżynierowi i założycielowi serwisu Nightscout Polska za wykonanie tak znakomitego sprzętu.

Poniżej możecie zobaczyć kilka zdjęć z budowy urządzenia.

4 dsc_01 dsc_02m dsc_03 dsc_04 mainboard

 

Leave a reply