Pebble jest zegarkiem elektronicznym (SmartWatch), który doskonale uzupełnia potrzeby związane z szybkim dostępem do danych z Nightscout. Zegarek do poprawnego funkcjonowania potrzebuje połączenia z telefonem komórkowym za pomocą komunikacji Bluetooth.
Plus takiego rozwiązania jest taki, że nie musimy się wspomagać przeglądarkami, by sprawdzić aktualny poziom cukru – wystarczy szybkie spojrzenie na zegarek i wszystko już wiemy. Przy odpowiedniej konfiguracji aplikacji uruchamiają się wibracje w zegarku, które powiadamiają nas o przekroczeniu ustalonych granic glikemii.
Najistotniejsze dane, które widać na wyświetlaczu zegarka to:
- aktualny poziom cukru
- trend (stabilny, spadkowy, wzrostowy)
- różnica aktualnego poziomu cukru względem poprzedniego
- czas jaki upłynął od ostatniego pomiaru
- naładowanie baterii „uploadera”
- IOB (Insulin on Board) – aktywna unsulina.
Jeśli nie będzie odczytu przez 15 minut, zegarek wyświetli napis „check rig”, oraz zawibruje.
Poniższa instrukcja poprowadzi Was przez proces instalacji i konfiguracji aplikacji, by móc cieszyć się „odrobiną wolności” 🙂
Od 04.2019 Aplikacja Pebble nie jest dostępna w sklepie google. Aplikację można pobrać z naszego dysku Pebble_v4.4.2.apk. Po pobraniu na telefon zainstaluj aplikację i przejdź do punktu 5.
Do dzieła! 🙂
1. Uruchamiamy „Sklep Play” i wyszukujemy aplikację Pebble:
2. Wybieramy aplikację odpowiedzialną za konfigurację Pebble na smartfonie.
3. Standardowa procedura instalacji aplikacji. Klikamy „Zainstaluj”:
4. Po poprawnym zainstalowaniu aplikacji uruchamiamy ją. Klikamy „Otwórz”:
5. Przed rozpoczęciem korzystania z aplikacji należy wpierw założyć konto. Klikamy w „Create account”:
6. Wprowadzamy nasze dane w odpowiednie pola, zaznaczamy zgodę na warunki przedstawione przez pebble, a następnie wciskamy „Create account”. Na skrzynkę pocztową otrzymamy maila z linkiem, który trzeba kliknąć, by uwiarygodnić swoje konto.
7. Po wybraniu języka, klikamy w „Continue”:
8. Aplikacja poinformuje nas o tym, że aktualnie w telefonie jest wyłączona komunikacja Bluetooth. Zezwalamy na uruchomienie BT, ponieważ zegarek komunikuje się właśnie z telefonem za pomocą bluetooth. Klikamy „TAK”:
9. Bluetooth jest włączany:
10. Kolejny krok, to wskazanie jaki model zegarka pebble jest w naszym posiadaniu. Wybieramy właściwy na ekranie telefonu:
11. Jak już telefon wyszuka dostępne w zasięgu zegarki, wyświetli ich numery. W naszym przypadku znalazł jeden zegarek. Jego numer musi się zgadzać z numerem wyświetlanym na ekranie zegarka. Jeśli się numery zgadzają, to wybieramy poprawny zegarek na ekranie telefonu w aplikacji pebble:
12. Na ekranie zegarka pojawi się pytanie, czy chcemy nawiązać połączenie z telefonem. W naszym przypadku, by zaakceptować połączenie, muszę wcisnąć przycisk na zegarku, który znajduje się z prawej-górnej strony koperty.
13. Udało się – zegarek jest połączony z telefonem 🙂
14. Następuje sprawdzanie aktualizacji, oraz inicjalizowanie oprogramowania w zegarku. Cierpliwie czekamy.
15. Trwa aktualizacja – nadal wykazujemy odrobinę cierpliwości…
16. Udało się. Wciskamy przycisk „Continue” na wyświetlaczu telefonu:
17. Wciskamy przycisk „Set language”:
18. Następnie wciskamy przycisk „Done”:
19. Zegarek wyświetla poprawną datę i godzinę, którą pobrał z telefonu. Aby przystosować teraz zegarek do odbioru danych z Nightscout, należy przejść jeszcze kilka prostych kroków. Klikamy w „One settings screen”:
20. Musimy zaznaczyć check-box’a, by móc otrzymywać powiadomienia z telefonu na zegarek.
21. Klikamy „OK”:
22. Przechodzimy do instalacji „watchface”. Wybieramy „choose watchface”:
23. Poniżej lista dostępnych „watchface’ów” w naszym zegarku. Klikamy w lupę w celu wyszukania interesującego nas watchface:
24. Wpisujemy szukaną frazę. Nas interesuje Nightscout, więc uzupełniamy jak poniżej. Jak widzimy od razu pojawiły się nam dostępne watchface, które odpowiadają zapytaniu. Pod wybranym przez nas klikamy przycisk „ADD”:
25. Uruchomi nam się konfigurator tego watchface. Na potrzeby tej instrukcji skorzystamy z adresu strony nightscout: https://unikalnastronakonfiguracji.azurewebsites.net, która została stworzona zgodnie z instrukcją instalacji, zawartą w dziale Instalacja.
WAŻNE! W pole „Enter Data Endpoint” musimy podać adres naszej strony, ale konkretnie w przypadku tego watchface istotne też jest to, by na końcu dodać „/pebble„.
Są inne watchface, gdzie podaje się adres bez „/pebble” na końcu, ale to trzeba zerknąć co nam aplikacja podpowiada, by wpisać. Poniżej na zdjęciu widać dokładnie, że w tym przypadku końcówka „/pebble” jest wymagana.
Zatem w przypadku omawianego watchface musimy pole uzupełnić w następujący sposób: https://unikalnastronakonfiguracji.azurewebsites.net/pebble
Pole „Enter T1 Name” można wykorzystać w dwojaki sposób:
- wpisując np imię dziecka, na wyświetlaczu pojawi się również jego imię
- wpisując „IOB” (w przypadku pompy MiniMed 640G) możemy otrzymać informację o aktywnej insulinie (Insulin On Board).
26. Dane zostały uzupełnione:
27. Schodząc na dół widzimy dodatkowe parametry, które możemy ustawić wg swoich preferencji. Po przekroczeniu zadanych wartości zegarek poinformuje nas o tym fakcie.
28. Ostatnim elementem jest zapisanie ustawień. Klikamy w „Submit”:
29. Nasz zegarek nabrał nowego wyglądu i przede wszystkim zdobył funkcję, która jest dla nas niezwykle istotna.
Jest już dostępny nowy Watchface Urchin GGM. Opis oraz instalację znajdziecie tutaj
autor: Paweł Babańczyk
FB: #Pablo Ńczyk