Zapraszamy na funpage Facebook: Nightscout Polska – Dołącz do nas już teraz!
xBridge oraz xDrip to dodatkowe urządzenia, które służą do przekazywania sygnału z DEXCOM do telefonu za pośrednictwem łączności bezprzewodowej Bluetooth BLE. Projekty tych urządzeń powstały dzięki zaangażowaniu międzynarodowych grup programistów i elektroników. Dokumentacja dostępna jest tutaj Github.com xDrip
Urządzenia można wykonać samemu lub zlecić komuś wykonanie. Jak będzie wyglądać samo urządzenie zależy od wykonawcy. Podstawowym opakowaniem tego projektu było pudełko TIC -TAC.
Ten obraz ilustruje różnicę w działaniu porównując do połączenia kablowego RIG. Widzimy w nim brak połączenia kablowego.
Jak to działa?
W tej konfiguracji, retransmiter odbiera sygnały bezpośrednio z nadajnika DEXCOM i przekazuje go do telefon android. System całkowicie jest niezależny od odbiornika DEXCOM i nie wpływa na jego wskazania. Telefon android ma mniejsze wymagania w stosunku do połączenia kablowego. Wystarczy, że posiada łączność Bluetooth 4.0 lub wyżej. Takich telefonów jest stosunkowo więcej na rynku i daje nam możliwość wyboru małego telefonu, mieszczącego się saszetce. Jednym z najmniejszych telefonów na świecie, który nadaje się do tych zastosowań jest MELROSE S9.
Zdjęcie pochodzi z Twitter Andrew Abramowicz
Można go nabyć na chińskich portalach zakupowych Aliexpress. Na telefonie instalujemy aplikację xDrip. Ze względu na nie zależność systemu od odbiornika DEXCOM, musimy dokonywać kalibracji wskazań poziomów glikemii. Aplikacja xDrip wykorzystuje swój wewnętrzny algorytm wyliczający wskazania glikemii. Przekłada się to na szybsze wykrywanie zmian glikemii, zmianę trendów i wykrywanie stanów alarmowych. W telefonie musi być aktywny pakiet transmisji danych lub być w zasięgu punktu dostępowego Wi-Fi. Dane pozyskane z odbiornika DEXCOM będą wysyłane do serwera Nightscout. Stamtąd będą dostępne na stronie WWW oraz aplikacjach do wizualizacji wskazań Nightscout ( NightWatch , Nightscout dla iOS ). Rozwinięciem projektu xDrip jest xBridge. Główną różnicą jest możliwość zmiany ID nadajnika DEXCOM, sparowanego z systemem z poziomu aplikacji. W tym wydaniu urządzenie może transmitować stan naładowania swojego akumulatora, które odczytujemy w aplikacji telefonu. Wszystkie informacje znajdziecie na stronie projektu xBridge2.
Zalety :
- Bak połączenia kablowego, brak uszkodzeń sprzętu (złącza ładowania )
- Nie wymaga telefonu z OTG, a jedynie Android z Bluetooth 4.0 lub wyżej
- Nie wymaga noszenia odbiornika DEXCOM
- W sytuacji braku wskazań ??? lub klepsydry na odbiorniku, system nadal przekazuje dane
Wady :
- Urządzenie trzeba wykonać samemu lub komuś zlecić
- Zasięg urządzenia jest mniejszy niż odbiornika DEXCOM, lepiej mieć go przy sobie
- Telefon obsługujący system musi być w zasięgu Bluetooth
Instalacja aplikacji xDrip +
Pierwotną aplikacją, służącą do obsługi retransmiterów jest xDrip. Można ją pobrać ze strony stephenblackwasalreadytaken.github.io
Nie dawno została opublikowana nowa aplikacja xDrip +, która jest „kombajnem ” umożliwiającym połączenie z Nightscout wielu wariantów DEXCOM oraz FreeStyle Libre. Poniżej przedstawię proces instalacji xDrip + . Można ją pobrać ze strony autora jamorham.github.io
- Przed instalacją musimy zmienić zabezpieczenia android, aby mus instalować aplikację z innych źródeł. Po instalacji możemy przywrócić wartość domyślą.
2. Instalacja i akceptacja ważnych informacji oraz zastrzeżeń autora aplikacji.
3. Uruchomienie . W menu, które znajduje się w prawej części ekranu wybieramy USTAWIENIA. Odnajdujemy tam sekcję USTAWIENIA ŹRÓDŁA DANYCH , w zakładce Sprzętowe źródła danych wybieramy xBridge Wixel.
4. Synchronizacja wyników do serwera Nightscout. W celu konfiguracji przesyłu danych wybieramy zakładkę Prześlij API (REST) w sekcji DATA SYNC. Włączamy tam usługę oraz konfigurujemy dostęp do naszej strony Nightscout zgodnie z przykładem.
5. Efektem zgrania danych na Nightscout jest wykres, który można obejrzeć w każdej przeglądarce (czy to na komputerze, czy na telefonie, telewizorze, tablecie…). Niestety aby dane zostały zgrane, należy wykonać manualny odczyt, zbliżając telefon z aplikacją do sensora. Po zgraniu danych – zostaną one dopisane do bazy danych, dzięki czemu będziemy mogli przeglądać dane z okresu, kiedy dane nie były zgrywane. W dłuższej perspektywie czasu jesteśmy w stanie zobrazować trendy glikemii w postaci wykresu.