xDrip_plus1Drugą aplikacją, którą możemy użyć do sczytywania danych i przesyłu do serwera Nightscout jest xDrip + . Jest to potężna aplikacja, która znana jest też dla użytkowników DEXCOM.

 

 

 

 

 

 

 

 

Aplikacja xDrip+ jest samodzielną i wystarczającą aplikacją  do odczytu sensorów Libre. Nie trzeba konfigurować strony Nightscout.  Ale jeśli chcemy skorzystać z eksportowania swoich wyników do serwera Nightscout musimy przejść proces konfiguracji Github, Mlab i Azure zgodnie z instrukcją instalacji.

INSTALACJA WYMAGANA  xDrip +


  1. Aplikację pobieramy ze strony autora jamorham.github.io . Przed instalacją musimy zmienić zabezpieczenia android, aby mus instalować aplikację z innych źródeł. Po instalacji możemy przywrócić wartość domyślą.

Android_zab1Android_zab2


2. Instalacja i akceptacja ważnych informacji oraz zastrzeżeń autora aplikacji.

xDrip_plus_instal


3. Uruchomienie . W menu, które znajduje się w prawej części ekranu wybieramy USTAWIENIA.  Odnajdujemy tam sekcję USTAWIENIA ŹRÓDŁA DANYCH , w zakładce Sprzętowe źródła danych wybieramy LibreAlarm.

xDrip_plus6

xDrip_plus2


 

INSTALACJA OPCJONALNA – eksport do strony Nightscout

Zgodnie z instrukcją instalacji otrzymujemy dwie wartości niezbędne do uruchomienia usługi eksportu danych do Nightscout  dla FreeStyle Libre:

  • adres strony – na przykładzie poradnika: https://unikalnanazwakonfiguracji.azurewebsites.net
  • hasło (API_SECRET): na przykładzie poradnika: „hasloktorepamietam

4. Synchronizacja wyników do serwera Nightscout. W celu konfiguracji przesyłu danych wybieramy zakładkę Cloud Upload  w sekcji DATA SYNC , a następnie zakładkę Prześlij API (REST) Włączamy  tam usługę oraz konfigurujemy dostęp do naszej strony Nightscout zgodnie z przykładem.

xDrip_plus4a

xDrip_plus4b

xDrip_plus5a


5. Efektem zgrania danych na Nightscout jest wykres, który można obejrzeć w każdej przeglądarce (czy to na komputerze, czy na telefonie, telewizorze, tablecie…). Niestety aby dane zostały zgrane, należy wykonać manualny odczyt, zbliżając telefon z aplikacją do sensora. Po zgraniu danych – zostaną one dopisane do bazy danych, dzięki czemu będziemy mogli przeglądać dane z okresu, kiedy dane nie były zgrywane. W dłuższej perspektywie czasu jesteśmy w stanie zobrazować trendy glikemii w postaci wykresu.

 

Capture

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W porównaniu do poprzedniej aplikacji, xDrip + ma bardzo rozbudowaną funkcjonalność dzienniczka oraz przewidywania zachowania się glikemii w czasie. Wpisując odpowiednie dane będziemy mieli informację na ile czasu przestanie działać aktywna insulina, ile należy podać bolusa lub korekty węglowodanów. Ze względu na bardzo duży zakres informacji o złożoność aplikacji, dokładne dane o aplikacji xDrip +  będą opisane w innym dziale.