MMCOMMANDER  czyli Nightscout dla Minimed serii 5xx i 7xx z Enlite

veo01

Jeśli posiadasz zestaw nadajnika Medtronic MiniLink™ — MMT-7703 ( muszelka), to za pomocą specjalnego oprogramowania instalowanego na telefonie oraz podłączonego do niego dodatkowego modułu komunikacyjnego CC1111EMK868-915, możesz stworzyć system do transmisji poziomu glikemii do serwera Nightscout. Nadajnik MiniLink współpracuje z następującymi pompami:

 • MiniMed Paradigm 522/722
 • MiniMed Paradigm 523/723
 • MiniMed 530G 551/571
 • Minimed Paradigm VEO 554/754

Ten sposób został przeze mnie  sprawdzony i działa nie zależnie od oprogramowania pompy.

Zasada działania MMCommandera jest taka:  specjalna płytka  moduł mikrokontrolera „CC1111EMK868-915 ” nasłuchuje danych pochodzących z systemu CGM nlite. Moduł  jest podłączony po przez kabel OTG usb z telefonem Android. Na telefonie zainstalowana jest aplikacja Nightscout, która przetwarza wyniki i wysyła do serwera Nightscout. To rozwiązanie jest bliźniaczo podobne do rozwiązania DEXCOM RIG –  kablowego. Żeby system dział poprawnie, całe urządzenie ( to które znajduje się na zdjęciu ) musi być w pobliżu systemu sensora. Maksymalna odległość to ok 3-8m , zależy od przeszkód oraz zakłóceń radiowych. Aplikacja umożliwia pobieranie wyników glikemii pompy MINIMED lub bezpośrednio z nadajnika (sensora ).  Polecam wybrać to drugie rozwiązanie, gdyż w ten sposób unikniemy zakłóceń w odczycie glikemii na pompie oraz system będzie działa niezależnie od oprogramowania pompy insulinowej.

Processed with VSCOcam with f2 preset veo07

 

Jako ciekawostkę mogę powiedzieć, że system może działać nawet bez pompy MiniMed. Wystarczy tylko posiadać sensor Enlite i MiniLink™ — MMT-7703 ( muszelkę) .

veo08

Niedogodnością tego rozwiązania jest wprowadzanie osobnej kalibracji w aplikacji telefonu. To rozwiazanie jest dobrze znane użytkownikom DEXCOM i rozwiązań xDrip/Xbridge . Podczas codziennego użytkowania może dojść do sytuacji, w której na pompie będzie inna wartość (zależna od kalibracji dokonanych w pompie i aplikacji ) . Przy prawidłowych kalibracjach różnica ta będzie niewielka. Oczywiście trendy będą zachowane.

veo06

 

Aplikacja jest do pobrania w dziale Pliki (bezpośredni link do aplikacji jest tutaj: Nightscout dla MINIMED 5xx 7xx), a sama konfiguracja  prosta. Wkrótce zamieszczę instrukcję w języku polskim.

Co musisz posiadać, aby skorzystać z tego rozwiązania :

 • mikrokontroler CC1111EMK868-915 USB dongle, link do sklepu
 • mikrokontroler CC1111EMK868-915 USB dongle  link do drugiego sklepu
 • programator do CC1111  link do sklepu 
 • kabel OTG usb
 • telefon z systemem Android minimum 4.0.4 , wymagana obsługa OTG usb
 • zainstalowana aplikacja Nightscout dla minimed 5XX 7XX
 • założone konto serwera Nightscout
 • system Enlite MiniLink™ — MMT-7703

informacje o projekcie znajdziecie na serwerze  na Github 


WYMAGANA INSTALACJA SERWERA NIGHTSCOUT

 1. Instalacja konta serwera Nightscout. Aby móc skorzystać z dobrodziejstw Nightscout wraz z rozwiązaniem Medtronic MiniMed, należy przejść proces konfiguracji trzech serwisów zawartych w sekcji Instalacja:

  W wyniku powyższej konfiguracji otrzymaliśmy dwie wartości, które będziemy wykorzystywać do przykładu połączenia z rozwiązaniem Medtronic.

  • adres strony – na przykładzie poradnika: https://mojastrona.azurewebsites.net
  • hasło (API_SECRET): na przykładzie poradnika: „hasloktorepamietam”.  (mini. 12 znaków )

UWAGA

W aplikacji wpisujemy dane do naszej strony razem z hasłem API_SECRET . Przykład na zdjęciu poniżej.

veo05


Instrukcja instalacji dostępna jest póki co w języku angielskim tutaj: https://github.com/jberian/mmcommander/blob/master/INSTALL.pdf