• Postaram się w pokazać, jak w kilku prostych krokach uruchomić swoją stronę. Wydaje się to dość banalne co zobaczycie za chwilkę. Prawda jest taka, że od czasu pierwszych wdrożeń Nightscout na Azure mineło troszkę czasu. Pierwsza instrukcja uruchomienia Nightscout na azure przysparzała masę problemów i nerwów. Przewagą instalacji systemu na Heroku jest to, że nie trzeba się chociażby bawić w zakładanie konta na mlab i przygotowywanie spersonalizowanego linku do swojej bazy danych. Heroku tworzy swoją bazę, więc ten problem odchodzi. Jeśli jednak chcesz przejść z Azure do Heroku, to możesz w łatwy sposób powiązać istniejącą bazę z Mlab do nowego konta w Heroku, dzięki czemu zachowasz wszystkie swoje dotychczasowe dane.

 

Instrukcja w formie filmu – kliknij proszę w poniższe zdjęcie:

 


Poniżej znajduje się instrukcja w formie screenów, by na spokojnie prześledzić to co jest zamieszczone w filmie instruktażowym:

 

  • O konfiguracji i możliwości strony później – zajmijmy się wpierw stworzeniem swojej strony na platformie Heroku:

 


  1. Pierwsze co należy zrobić to założyć konto na https://www.heroku.com/ i wybieramy w prawym górnym rogu przycisk „SING UP”. Następnie wypełniamy poniższe pola i wciskamy niebieski guzik: „Create free account”

01

 


2) Na wskazaną skrzynkę mailową otrzymamy maila, którego musimy potwierdzić klikając w otrzymany w tym mailu link:

02

 


3) Przechodzimy do https://github.com/ (zakładamy konto zgodnie z instrukcją ze strony: http://nightscout.pl/instalacja/github-konfiguracja/ od punktu 1 do punktu 6). Po zalogowaniu się na GITHUB, wpisujemy wyraz NIGHTSCOUT w wyszukiwarkę repozytoriów:

03

 


4) Wybieramy „nightscout/cgm-remote-monitor” i klikamy na niego myszką:

04

 


5) Następnie wybieramy opcję „FORK”, która znajduje się w prawym, górnym rogu:

05

 


6) System kopiuje repozytoria do naszego konta na github:

06

 


7) Po chwili widzimy, że do naszego konta „nskonfGITHUB” zostały dopisane źródła „cgm-remote-monitor”. Przechodzimy troszkę poniżej tej strony:

07

 


8) Poniżej wielkiego loga Nightscout #WeAreNotWaiting widzimy dwa przyciski: Deploy to Azure i Deploy to Heroku. Wybieramy oczywiście ten fioletowy przycisk:

08

 


9) Następnie konfiguracja ogranicza się do odpowiedniego wypełnienia formularza. W pierwszym kroku podajemy unikalną nazwę, pod którą będziemy odczytywali dane ze swojego urządzenia. Dla przykładu podałem „NIHGHTSCOUTPOLSKA”. Następnie wybieramy region – wybrałem Europe. Idziemy dalej, czyli przewijamy stronę w dół:

09


10) Wprowadzamy następujące wartości:

MONGO_COLLECTION: CGM

API_SECRET – tutaj podajemy hasło, które ma minimum 12 znaków!

DISPLAY_UNITS: mg/dl

ENABLE: careportal rawbg iob maker bridge cob bwp cage sage iage basal pushover treatmentnotify pump

Przewijamy stronę w dół:

10

 


11) Wypełniamy wedle uznania pola dalej:

ALARM_TYPES: simple

BG_HIGH: 180

BG_TARGET_TOP: 140

BG_TARGET_BOTTOM: 70

BG_LOW: 50

Przechodzimy niżej:

11

 


12) Wprowadzamy dane dalej:

CUSTOM_TITLE: IMIEDZIECKA

THEME: colors

SHOW_RAWBG: never

Następnie schodzimy odrobinkę niżej:

12

 


13) Wprowadzamy dalej:

TIME_FORMAT: 24

NIGHT_MODE: on

ALARM_URGENT_HIGH: on

ALARM_HIGH: on

ALARM_LOW: on

Przechodzimy niżej:

13

 


14) Ostatnie pozycje, które wypełnimy to:

ALARM_TIMEAGO_WARN_MINS: 15

ALARM_TIMEAGO_URGENT: on

ALARM_TIMEAGO_URGENT_MINS: 30

Uff… Na koniec klikamy ostatni guzik: DEPLOY APP

14

 


15) Kolejnym krokiem jest autoryzowanie konta na HEROKU swoją kartą płatniczą. Ja wykorzystałem swoją kartę VISA (pozwolicie że kilka istotnych danych sobie zakryję 😉 . Wprowadzamy dane i klikamy przycisk SAVE DETAILS.

15

 


16) Jak widzimy na poniższym zdjęciu – pojawiły się błędy wdrożenia. Wynikają one z tego, że konto autoryzowałem dopiero w w/w punkcie. Jak bym to zrobił wcześniej, to wdrożenie by poszło bez problemu. Teraz wystarczy PONOWNIE kliknąć przycisk DEPLOY APP:

16

 


17) Po wciśnięciu przycisku DEPLOY APP widzimy, że trwa proces tworzenia strony (małe, zielone ptaszki). Cierpliwie czekamy, aż proces się zakończy. Wbrew pozorom idzie to dość sprawnie.

17

 


18) Po chwili, po zakończonym procesie wdrożenia, pojawią się dwa przyciski. Wybieramy: VIEW

18

 


19) Ku naszej uciesze pojawiła się nam nasza strona na HEROKU 🙂 Gratulacje! To już prawie koniec… Prawie, bo musisz wykonać jeszcze kilka rzeczy. Kliknij OK w alarmie, który widać poniżej:

19

 


20) Na stronie profilu podajemy hasło, które podaliśmy przy tworzeniu konta. Mowa o API_SECRET. Dla przypomnienia możesz wrócić do punktu 10 niniejszej instrukcji. Jak pamiętasz, to nasze hasło brzmi MYAPISECRET12345 (małe literki oczywiście). Wprowadzamy nasze hasło, zaznaczamy „ptaszka” przy opcji: „Store hash on this computer” i klikamy „UPDATE„:

20

 


21) Wartość została poprawnie dodana. Widzimy na dole strony status: Values loaded”. Teraz klikamy w przycisk SAVE:

21

 


22) Wyskoczy nam kolejne okienko, gdzie wystarczy wybrać przycisk „OK

22

 


23) Po wciśnięciu przycisku SAVE i zaakceptowaniu okienka, które wyskoczyło z przyciskiem OK, pojawił się nam komunikat, że Status: success Gratulację! Twoja strona już działa!!

23

 


24) Poniżej widzisz adres strony. W formularzu podawaliśmy nazwę „nightscoutpolska„. Oznacza to, że teraz nasza strona będzie właśnie pod adresem: https://nightscoutpolska.herokuapp.com Hasło, które pozwoli nam wysłać dane na nowo powstałą stronę to: myapisecret12345. To tyle tutaj. Twoja strona jest gotowa i czeka na przesłanie informacji. Posiadając dwie wartości: adres strony oraz hasło, możesz skonfigurować swoje urządzenie i natychmiast cieszyć się wolnością, jaką daje Tobie wgląd  w zdalną glikemię 🙂

24

 


Zachęcam do zapoznania się z poniższym źródłem. Jest tam wiele ciekawych informacji jak dokonywać zmian w ustawieniach konta.

Źródło: https://loopkit.github.io/loopdocs/nightscout/azure_migration/#heroku-nightscout-site-setup

autor: Paweł Babańczyk FB: #Pablo Ńczyk