Strona WWW

 

Wiele osób korzysta z przeglądarek internetowych, by śledzić aktualny poziom glikemii. Nie każdy jednak wie, że strona ta jest dość ciekawym narzędziem, które można sobie odpowiednio spersonalizować, by móc na ekranie głównym widzieć więcej rzeczy, niż tylko wykres, aktualną glikemię i trend.

Postaram się w kilku prostych krokach pokazać Wam, które rzeczy są dla mnie najciekawsze – odkrycie pozostałych pozostawię Wam 🙂

Przykłady są przygotowane w oparciu o komunikację z pompą Medtronic 640G, ale wierzę w to, że bez problemu uda Wam się dobrać takie funkcje, które będą dla Was najważniejsze


1. Przede wszystkim należy zacząć, od sprawdzenia, czy nasza strona WWW ma możliwość wyświetlenia wartości, o których będzie mowa. W tym miejscu sugeruję, byście zalogowali się na swój profil w Azure. Po wybraniu swojej strony, należy przejść do „ustawień aplikacji”. Konkretnie mowa jest to punkcie 26a z instrukcji znajdującej się na stronie: http://nightscout.pl/instalacja/azure-konfiguracja/

dla przypomnienia:

W linijce PONIŻEJ wartości „WEBSITE_NODE_DEFAULT_VERSION” wprowadzamy dane (BEZ CUDZYSŁOWÓW):

  • lewa komórka – „ENABLE”
  • prawa komórka – „careportal rawbg iob maker bridge cob bwp cage sage iage basal pushover treatmentnotify pump”

 


2. Po uruchomieniu strony WWW mamy w zasadzie bardzo mało informacji. U wielu z Was – taki format informacji zapewne jest do dziś. Ale to pewnie wynika z faktu, że nie zagłębialiście się w kwestie dodatkowych konfiguracji. Poniżej zdjęcie podstawowego wyglądu – oczywiście ilość danych wzrasta, wraz z ilością wysyłanych przez Was danych.

Co widzimy? Aktualną godzinę, kiedy był ostatni odczyt, jaki jest stan baterii uploadera, poziom glikemii, trend i informacja o ile zmienił się poziom cukru względem ostatniego odczytu. No i oczywiście wykres.

01

 


3. Spróbujmy troszkę podrasować naszą stronę. Kliknijmy w prawy-górny róg (trzy poziome kreseczki). Pojawi nam się rozwijalna lista z ustawieniami strony. Możemy sobie dowolnie spersonalizować kilka sekcji. Ja się skupiłem na sekcji „rozszerzeń”. Ja zaznaczyłem odpowiednio:

  • aktywna insulina (IOB – Insulin On Board)
  • Care portal
  • Pump
  • Czas, jaki minął od ostatniego wkłucia (CAGE – Canniula AGE)
  • Czas, jaki minął od ostatniej zmiany sensora (SAGE – Sensor AGE).
  • Profil dawki bazowej

Na koniec zapisujemy ustawienia.

03

 


4. Po odświeżeniu strony pojawi nam się kilka dodatkowych pól.

Zaznaczyłem na żółto odpowiednio:

Z lewej strony mamy dodatkową informację (przypominam – przykład na pompie 640g) o ilości insuliny, która jest w zbiorniczku, stanie baterii w pompie, oraz jaka jest aktualnie dawka bazowa (mamy trzy stany: normal, bolusing i suspended).

WAŻNE!!– aby ta opcja była możliwa, należy w Azure, w ustawieniach aplikacji dodać pozycję: „PUMP_FIELDS” oraz wartość: „reservoir battery status”

Z prawej strony pojawiły się dodatkowe informacje takie jak: Canniula Age, Sensor Age, Insulin On Board, oraz profil dawki bazowej.

04

 


5. Należy zwrócić uwagę, że wartości takie jak CAGE i SAGE nie pojawiają się samodzielnie – należy je wprowadzać ręcznie…

By móc cokolwiek dodać do „careportal”, należy kliknąć w małą kłódkę, która pojawiła się w prawym górnym rogu. Pojawi się dodatkowe okienko, w które musimy wpisać swoje hasło API_SECRET i aktualizujemy ustawienia. Można też zaznaczyć „check-box’a”, by hasło to, było zapisane na stałe w przeglądarce.

 

05

 


6. Po wprowadzeniu hasła – kłódka zmieni się w plusik. Klikając w niego, mamy dostęp do dodawania znaczników do strony.

Wspominałem, że np taka wartość jak czas pracy sensora, nie jest pobierany z pompy – tą wartość wprowadzamy właśnie za pomocą careportal’u nightscout. Klikamy w plusik, wybieramy opcję: „Start nowego sensora”.

06

 


7. Pojawia się menu, gdzie możemy wpisać dodatkowe wartości. Warto jest wpisać sobie np notatkę, jaki LOT sensora jest uruchamiany, oraz datę jego wartości. Można też pokusić się o szerszą notatkę, gdzie wpiszemy w którym miejscu jest zakładany sensor etc. Po wpisaniu danych – klikamy w przycisk ZATWIERDŹ.

07

 


8. System spyta się nas, czy wartości, które wprowadziliśmy są poprawne. Klikamy OK.

08

 


9. Po odświeżeniu strony widzimy znacznik (czerwoną kropkę) na wykresie ogólnym, oraz w polu SAGE widzimy, że odliczanie zaczyna się od teraz…

09

 


10. Najeżdżając myszką na pole SAGE, mamy możliwość szybkiego podglądu dokładniejszych informacji, które wprowadzaliśmy podczas uruchamiania nowego sensora.

09_a

 


11. Zobaczmy teraz inną możliwość. Jest tego dużo, więc nie chcę przechodzić przez każdą opcję. Dla przykładu pokażę Wam, co się zmieni na stronie, jeśli wybierzemy „Początek tymczasowej dawki podstawowej”. Klikamy w plusik, następnie wybieramy interesującą nas opcję.

10

 


12. Wprowadzamy (jako przykład) 30 min – czas trwania dawki tymczasowej, oraz 50, jako podniesienie bazy tymczasowej o 50% w zadanym czasie. Można w razie potrzeby uzupełnić dane o dodatkowe notatki. Na koniec zatwierdzamy wprowadzone dane.

11

 


13. System spyta się nas, czy wartości, które wprowadziliśmy są poprawne. Klikamy OK.

12

 


14. Możemy zaobserwować, iż w miejscu, gdzie mamy niebieską linię oznaczającą naszą dawkę podstawową, pojawił się znacznik, wskazujący na podniesienie bazy tymczasowej o 50% w określonym czasie.

13

 


15. Pojawiła nam się też literka „T” w obrębie wartości podstawowej dawki bazowej. T = Temporary. Widać też, że wartość bazy wzrosła z 0,275U na 0,412U. Po najechaniu myszką na pole BASAL mamy więcej informacji, które zostały wprowadzone podczas dodawania znacznika.

14

 

Zalecam przejście przez każdy etap dodawania różnorakich opcji do strony. Strona ma ogromne możliwości, które na co dzień ułatwiają mojej rodzinie komunikację w obrębie stosowania odpowiedniej terapii insulinowej.

 


16. W tym miejscu chciałbym przedstawić Wam jeszcze jedną, dość ciekawą opcję. Mianowicie strona ma możliwość generowania raportów, ze zgromadzonych danych. Wchodzimy w menu (trzy, poziome kreseczki) i wybieramy RAPORTY.

15

 


17. To narzędzie jest naprawdę bardzo obszerne, wiec pozostawiam Wam możliwość „przeklikania” jej możliwości. Osobiście wolę rozwiązanie Medtronic’a Careportal PRO, ale nie zawsze mam pod ręką domowy komputer. Ta strona jest dla mnie ratunkiem, jeśli potrzebuję pewnych informacji na już.

16

 


18. Jest szansa generowania dziennych raportów – do szybkiej analizy.

17

 


19. Osobiście uwielbiam przegląd glikemii w postaci wykresów z określonego przedziału czasowego – wtedy wiem, na co powinienem zwrócić uwagę, jeśli chodzi o powtarzające się błędy w podawaniu insuliny. Poniżej widać, że do poprawy mam porę około-obiadową… Cóż – nie ma lekko…

18

 

Mam nadzieję, że przedstawione informacje okażą się dla Was równie pomocne jak dla nas.


autor: Paweł Babańczyk
FB: #Pablo Ńczyk